Ахметов зробив ручкою

1


Нагадаємо, що на ці два галузевих холдингу доводиться не тільки більш 90% виручки СКМ Ріната Ахметова, але ще й понад 5 млрд доларів боргів. Metinvest BV і DTEK BV…

Нагадаємо, що на ці два галузевих холдингу доводиться не тільки більш 90% виручки СКМ Ріната Ахметова, але ще й понад 5 млрд доларів боргів. Metinvest BV і DTEK BV є флагманами бізнесу і одночасно донорами для створення і розвитку непрофільних активів Шановного (жоден з яких за 15 років так і не перетворився у щось вартісне).

Ввідні

До моменту початку блокади активістами процес врегулювання питання реструктуризації боргу «Метінвесту» знаходився фактично на фінальній стадії. 8 лютого Metinvest BV повідомив про схвалення Високий суд Англії та Уельсу (High Court of Justice Chancery Division of England and Wales) угоди про реструктуризацію його зобов’язань на 2,3 млрд доларів перед утримувачами єврооблігацій та банками-кредиторами. Реструктуризація повинна була бути імплементована приблизно через три тижні після цього слухання, тобто закінчитися до 1 березня. Але в підсумку по мірі розширення блокади окупованих територій активістами, тема завершення реструктуризації боргів «Метінвесту» зійшла на немає.

У випадку з ДТЕК процес реструктуризації виглядає більш заплутано. Ще у вересні 2016 року компанія «Вінд Пауер» (яка входить до складу енергохолдинг Ахметова) уклала свою окрему угоду про реструктуризацію з банками-кредиторами на 245 млн євро.

21 грудня все той же Високий суд Англії та Уельсу затвердив угоду енергохолдингу Ріната Ахметова з кредиторами з приводу боргу за єврооблігаціями у розмірі 910 млн доларів. Плюс до цього ДТЕК вдалося перевести у новий випуск євробондів, емітованих до кінця 2024 року, якусь частину з 300-мільйонного боргу за банківськими кредитами.

Однак, влітку 2015 року ДТЕК визнавав, що його загальний борг перед російськими і західними банками досягає 1,8 млрд доларів. Тобто доля 1,5 млрд доларів або більше ніж половину сукупного боргу енергохолдинг Ахметова досі не вирішена. ДТЕК робив натяки, що питання по цій частині боргу буде врегульовано в січні, але в підсумку мовчить з цього приводу як партизан.

Що особливо цікаво у випадку з ДТЕК: за останні три роки із складу тієї частини енергохолдингу Ріната Ахметова, яка собствненно і відповідає за євробондами, — голландський холдинг DTEK Energy — були виведені найбільш перспективні активи. З одного боку, все що стосується альтернативної енергетики, а з іншого — весь нафтогазовий бізнес (у тому числі найбільша приватна газовидобувна компанія країни — «Нафтогазвидобування»). У підсумку «ДТЕК Енерго», яка відтепер тримає відповідь перед кредиторами, — це суцільно стара, пошарпана українська теплова енергетика з набором відповідних шахт-постачальників вугілля. У тому числі які перебувають і на окупованій території. Симптоматично, що описання подме на відбулася без найменшого опору кредиторів (банків і власників євробондів).

Добра торгівля

Не будемо уподібнюватися «міському економісту» Михайлу Кухару, який вимагає повірити йому на слово, що процес блокади окупованих територій було розпочато Ахметовим щоб додати актуальності схемою «Ротердам+», але потім контроль над цим процесом був загублений. Спробуємо спиратися на факти.

Отже, в той день, коли керівництво терористів, не витримавши блокади, оголосило про перехід підприємств, що знаходяться в окупованих районах, але перереєстрованих на контрольованій українською владою території під своє управління котирування облігацій «Метінвесту» і ДТЕК повели себе по-різному. Якщо у випадку з енергохолдингом вони просіли відразу на 7-8%, то бонди «Метінвесту» несподівано навіть трохи виросли в ціні.

Що не дивно, враховуючи інформацію, яку Metinvest BV поширив на Irish Stock Exchange 28 лютого. Згідно їй сукупний збиток належать або контролюються гірничо-металургійної монополією Ріната Ахметова «Метінвест» активів, що перебувають під загрозою експропріації сепаратистами в тимчасово не контрольованої українськими властями зоні АТО в Донецькій і Луганській областях, в 2014-2016 роках склав близько 214 млн доларів.

«У разі будь-якої такої експропріації компанія не очікує від неї негативного впливу на здійснення реструктуризації боргу компанії», — говорилося в повідомленні «Метінвесту» на Ірландській фондовій біржі. При цьому холдинг Ахметов підкреслив, що його активи в ОРДЛО були збитковими у кожному з трьох попередніх років, не уточнивши найменування цих активів.

Дивно інше: втративши за три роки понад 210 млн доларів, по суті, з примхи власників «Метінвесту», ця монополія традиційно люто чинить опір спробам «втрачати гроші» на підкоряється українській владі території, наприклад, на збільшення залізничних тарифів або рентних платежів.

Хоча на скромну думку автора цих рядків, для Ріната Ахметова і Вадима Новинського було б більш патріотично «втратити» з державної «Укрзалізницею» і українським бюджетом ніж з бандитами Захарченко і Теслярським. Але це йдеться вже справа смаку. Інше питання: чому з подібними довгостроковими втратами миряться кредитори того ж «Метінвесту». Наприклад, обсяг випуску реструктуризованих облігацій з погашенням 31 січня 2016 року становить 85 млн доларів, з погашенням 28 листопада 2017 року — 289 млн доларів. Очевидно, що 214 млн доларів, втрачених за три роки на торгівлю з ОРДЛО, укупі з 239 млн доларів, що знаходилися на рахунках підприємств «Метінвесту» за станом на 31 вересня 2016 року з лишком вистачало розплатитися хоча б цих боргах. Звичайно, за умови, що є таке бажання.

«Зате не платимо королю податки»

І тут ми підходимо до найцікавішого, про що в СКМе визнаються хіба що під тортурами в СБУ. Мова про виплати бойовикам. Офіційна позиція бізнесу Ахметова полягає в тому, що його підприємства, що знаходяться в ОРДЛО, були перереєстровані на контрольовану українською державою території і, відповідно, платили податки тільки в український бюджет і жили виключно за українськими законами.

Що ж в даному випадку доведеться оперувати методом аналогій. В якості такої цілком підійде шахта імені Засядька (знаходиться в окупованому Донецьку), керівництво якої в березні заявило робітникам, що за останнє півріччя (друге 2016 року) заплатила в бюджет «республіки» 270 млн рублів. Тобто 4,5 млн доларів за одне півріччя.

Повірити, що бізнес шановного донецького патріарха Юхима Звягільського платить данину бойовикам а Рінат Ахметов (незважаючи на всі його заслуги перед «російської весни», які є і у Фимы) знаходиться на якомусь особливому положенні, і в умовах беззаконня і бандитизму на окупованій території каже збройним візитерам від Захарченко та Теслярської рішуче «ні» — смішно. Тим більше, враховуючи, що в кейсі СКМ мова йде не про одну нехай і великий шахті. Тут шматок пожирніше. Якщо використовувати все той же метод аналогій — приблизно на порядок. Тобто там, де Фірма платить 9 млн доларів в рік, Рінат полегшується на всі 100 мільйонів.

Входить в цю суму (хоча б частково) «гуманітарка», що поставляється Фондом Ахметова за окуповані території, не відомо. Але факт залишається фактом: як тільки терористи заявили про «введення зовнішнього управління» на місцевих підприємствах олігарха, Фонд оголосив про припинення роздачі пайків. А трохи пізніше бойовики «як чесні люди» просто заборонили роботу Фонду Ахметова на окупованій території.

Автор матеріалу: Олег КАЛИТА

За матеріалами: Ukrrudprom.ua

Схоже

Переглядів: 42
Источник

Натисніть на стрілку що б перейти до наступної сторінки

Загрузка...