Чому популісти проти ринку землі

Популісти як і будь-який організм на землі бореться за виживання. І все, що загрожує його існуванню, вони намагаються знищити.

Одночасно, підтримувати все, що сприяє їх процвітанню. Тому ринок землі – це величезний ризик для популістів. Бо він робить людей багатшими. Бо він руйнує скріпи.

Популізм крокує по планеті. У Туреччині скріпи перемогли. Досить подивитися на карту і видно, що за Ердогана голосує бідна релігійна не освічена частина населення. Як то так співпало. І він апелює до тих цінностей, навколо яких будується уклад життя відсталих частин населення. У США переміг Трамп. За нього проголосувала бідна не утворена Америка, тому що цим людям важко бути успішними в мінливому світі. І вони голосують за цінності минулого. Туди ж іде Brexit. До таких же цінностям апелює французька відьма Марі Лепенн. У Польщі скріпи перемогли на виборах і за них знову таки проголосувала консервативна бідна частина суспільства. Всі ці політики – типові популісти. Їм усім потрібні бідні релігійні не освічені люди.

Популісти в Україні бачать гарний приклад. І теж хочуть влади. Люди в Україні здебільшого бідні і судячи за статистикою релігійні, а значить є зручною жертвою для популістів. Низький рівень критичного мислення допомагає популістам. Можна обіцяти диво і люди будуть вірити. Що ті і доводять протягом усієї історії країни. І їм головне зробити все, щоб ця ситуація не змінилася. Більше того, вони відверто заявляють, що хочуть зберегти статус-кво, не дати людям виїхати з села і здобути освіту. Зберегти устрій села, ось як вони це називають. Не дати людям відірватися від землі. Підтримуючи сучасне крепачество. Село повинно залишатися селом, кажуть вони. Щоб вірити в ті казки, які їм розповідають популісти. Було б їхня воля, вони б ще на кілька століть назад людей загнали. Спалюючи на вогнищах тих, хто говорить, що Земля кругла і що-то там плете про реформи.

Що станеться, якщо в Україні з’явиться вільний ринок землі. 7 млн селян зможу продати свою землю. Причому продати за високою ціною. Тому що конкуренція призводить до зростання вартості. Завжди призводить. Частина з них поїде, інші залишаться. Багато людей зможуть дозволити собі відправити в місто своїх дітей. Навчається. В результаті появи ринку землі в Україні прийдуть інвестиції, що зробить багатшими всю країну і дозволить значно збільшити технологічність виробництва в сільському господарстві. Урожай зросте, а з ним зросте і експорт. Гривня отримати підтримку. Багато людей отримають роботу. Але технологічний процес призводить до того, що людей для ведення сільського господарства треба буде все менше і менше. Люди будуть виїжджати з села. Їх діти будуть стає програмістами, маркетологами, фінансистами. Вони будуть успішні і сучасні. А в сільській місцевості залишиться невелика кількість людей, необхідних для підтримання виробництва. Ключове, що люди будуть виїжджати, якщо захочуть, не з порожніми руками. У них буде актив. Земля. Який вони або продадуть, або будуть здавати за високими ставками (тому що вартість землі буде високою) і будуть вести спосіб життя рантьє.

Це просто кошмарний сон популіста. Їх виборці просто зникнуть.

Що пропонують популісти. Будь-якою ціною зберегти людей в селі. Не дати їм здобути освіту і побачити світ. Залишити їх кріпаками. Розвивати лише фермерські господарства. Які не ефективні. А значить будуть ще і вимагати підтримки від держави. Держава – це ми з вами. Платники податків. І замість того, що в перспективі отримати ще тисячі нових платників податків, які будуть зайняті в ефективних галузях, ми отримаємо дотаційну галузь і натовп нахлібників. Зате популісти отримають їхні голоси. Тому що залишаючись в тих місцях, де головною розвагою є випивка, люди будуть схильні голосувати за прості рішення. За скріпи. Популісти також пропонують викуповувати землю у людей за справедливою ціною. Щоб держава викуповувала. Така собі приватизація навпаки. Т е взяти гроші платників податків, зробивши їх біднішими, і на них купити землю, яку віддати у відання чиновникам. Які з задоволенням будуть їй розпоряджатися. Притому, що хто визначить справедливу ціну, чомусь скромно замовчують. І як визначать, теж.

І тоді з кожним днем виборців популістів буде стає все більше і більше. Скріпи переможуть. Вони вже давно перемагають. 16 років мораторій робить нас біднішими. І не дає йти вперед, коли все людство біжить. І ми відстаємо все більше і більше.

І так. Фермери – це теоретично добре. І навіть красиво. Але дорого. Європа платить фермерам дотації. Регулярно. Ви готові за це платити? Кожен платник податків? Дотаціями? Меншим зростанням економіки? Курсом гривні? І заради чого?

Facenews

Загрузка...