Найгучніші корупційні скандали за участю Миколи Мартиненка

0


У четвер, 20 квітня, стало відомо про затримання екс-нардепа від фракції «Народний фронт», близького соратника колишнього прем’єр-міністра Арсенія Яценюка Миколи Мартиненка.

Повідомляє портал АНТИКОР з посиланням на ЗМІ.

У НАБУ повідомили, що він затриманий за підозрою у вчиненні злочинів, передбачених ч. 1 ст. 255 (Створення злочинної організації»), ч. 5 ст. 191 («Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем») КК України.

Представляємо Вашій увазі топ корупційних фактів, пов’язаних з «касиром» Яценюка – Мартиненка.

Як відомо, він є фігурантом багатьох журналістських розслідувань: на його адресу звучали звинувачення в махінаціях у підконтрольному Мартиненко «Енергоатомі», в отриманні хабара від компанії «Шкода», в тіньових схемах поставок газу на Одеський припортовий завод і навіть в причетності до закупівель «вишок Бойка».

Скандали, якими запам’ятався Микола Мартиненко

Відкати від «Шкоди»

Одним з найгучніших скандалів, пов’язаних з прізвищем Мартиненко, стало розслідування швейцарської прокуратури про отримання нардепом хабарів від чеського заводу «Шкода».

За даними народного депутата Сергія Лещенка, панамська компанія Мартиненко Bradcrest Investments отримувала на свій рахунок комісію від контракту між державною компанією «Енергоатом» та чеським заводом Škoda. «Відкат» Мартиненко становив 15-20% від постачань устаткування на атомні електростанції. Для легалізації хабарів між «Шкодою» і компанією Bradcrest в 2008 році був укладений договір, згідно з яким компанія Мартиненко брала на себе зобов’язання «просувати продажу і послуги» чеського заводу «на українському ринку».

За даними Лещенко, розмір «відкатів» на рахунок Мартиненко в Швейцарії склав 3 мільйони 623 тисячі евров в банку BNP Paribas і 2 мільйони 777 тисяч євро в банку Banque Hottinger & Cie.

Махінації з урановою рудою

За інформацією Сергія Лещенка, на Східний ГЗК, який видобуває уран для атомної енергетики, за завищеними цінами поставляється додаткове сировину.

Як наголошується в розслідуванні, робить це фірма Steuermann, що належить до орбіті Мартиненко, яку очолює австрійський 70-річний пенсіонер Вольфганг Айбергер.

Крім того, народний депутат вказує, що Мартиненко взяв контроль над двома ГЗК титанової галузі в Вільногірську і Іршанську. Посередником щодо придбання продукції Вільногірського і Іршанського Гзк є інша австрійська компанія під назвою Bollwerk Finanzierungs — und Industriemanagement AG.

«Єдиним акціонером компанії Bollwerk, яка наживається на державних активах України, є вже згаданий раніше 70-річний австрійський пенсіонер Вольфганг Айбергер з містечка Лоретто. Той самий, який управляє уранової прокладкою Steuermann», — стверджує Лещенко.

У розслідуванні видання «Українська правда» говориться, що соратник прем’єр-міністра міг заробити на продажу уранової руди через фірми-прокладки близько 770 мільйонів гривень.

«Вишки Мартиненко»

Згідно з розслідування сайту «Еліта країни», афера з закупівлею за завищеними цінами бурових установок, відома як «Вишки Бойка», насправді має називатися «Вишки Мартиненко», оскільки найскандальнішу держзакупівлю в історії країни із завищенням ціни на 300 мільйонів доларів здійснював ставленик нардепа Миколи Мартиненка у «Черноморнафтогазе» Валерій Ясюк.

Ясюк є колишнім головою правління «Чорноморнафтогаз», який підписував документи про купівлю скандальних «вишок Бойка».

Тоді «Чорноморнафтогаз» придбав дві морські бурові платформи, за кожну з яких переплатили 150 мільйонів доларів.

У розслідуванні стверджувалося, що історію в вишками провернули під прикриттям групи Мартиненка-Жванії та гарантій «сім’ї» Януковича. А завдяки «злитим» матеріалів і точним акцентам «козлом відпущення» став Бойко.

Тіньові постачання газу на ОПЗ

Журналіст Севгиль Мусаєва-Боровик прийшла до висновку, що Микола Мартиненко замішаний у тіньових схемах поставок газу на Одеський припортовий завод через трейдера з Австрії.

Як зазначається, компанія Antra GmbH, з якою ОПЗ уклав контракт на постачання газу, що раніше ніколи не займалася поставками «блакитного палива» і тим більше експортом хімічної продукції.

До травня 2015 року ця компанія називалася System Actives GmbH і спеціалізувалася на телекомунікаційних проектах. Її єдиним власником був мешканець Відня з київськими корінням Леонід Марчук.

Журналістка відстежила зв’язку Марчука з Миколою Мартиненком і його багаторічним бізнес-партнером Давидом Жванією.


Микола Мартиненко і Давид Жванія

Скандал на «Електротяжмаші»

Розслідування «Радіо Свобода» показало, що Мартиненко може бути причетний до покупок за заниженою ціною двигунів харківського державного заводу «Електроважмаш» і подальшої їх продажу набагато дорожче.

Скандал навколо цього підприємства виник після звільнення директора «Електроважмашу» Володимира Глушакова за «одноразове грубе порушення обов’язків». Тоді для міністра економічного розвитку і торгівлі Айвараса Абромавичуса приводом став факт продажу фірмі-посереднику за майже 1,4 мільйона доларів електродвигуна, який пізніше був перепроданий міжнародної металургійної групи ArcelorMittal за 3 мільйони доларів, що може свідчити про наявність упущеної вигоди в сумі 1,6 мільйона доларів.

Тендер «з запахом сірки»

Латвійська компанія Zodiak Plus була оголошена переможцем у тендері на поставку трансформаторів для державного підприємства «Енергоатом» на суму 6 мільйонів євро. За даними сайту «Наші гроші», латвійська фірма може мати відношення до Мартиненко.

У публікації йдеться, що в «Віснику державних закупівель» з’явилася інформація про те, що ДП «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» 28 вересня за результатами тендеру уклало угоди на постачання сірки на суму еквівалентну 66,12 мільйона гривень.

Фірма Zodiak Plus заснована в 2014 році в Латвії українцем Євгеном Бугою. Раніше він був керівником ТОВ «Енерджі трейд груп» — найбільшого постачальника держпідприємств, якими керує Руслан Журило, глава ДП «Об’єднана гірничо-хімічна компанія» (ОГХК). «Енерджі трейд груп» через ланцюжок пов’язана з самим Журило,
— йдеться в статті.

В результаті, в лютому 2016 року НАБУ розпочало досудове розслідування за поставками продукції, виготовленої ДП «Об’єднана гірничо-хімічна компанія» (ОГХК) за заниженою вартістю компанії Bollwerk Finanzierungs-und Industriemanagement AG в цілях задоволення комерційних інтересів Мартиненко.

Глава НАБУ Артем Ситник заявив, що справа Мартиненко є пріоритетним для відомства. Крім того, у січні 2017 року НАБУ затримало трьох причетних до схем Мартиненко.

Напередодні стало відомо, що розслідування по «справі Мартиненко» виходить на фінішну пряму. Таким чином, затримання стало логічним завершенням цього ланцюжка.

Источник

Натисніть на стрілку що б перейти до наступної сторінки

Оставить комментарий