Ходорковський: Російському суспільству потрібна допомога

0


Екс-глава ЮКОСа виступив з лекцією в Берліні, пояснивши, що, з його точки зору, потрібно Росії. В актовому залі Європейської школи менеджменту і технологій був і кореспондент DW.Увечері в понеділок, 20 березня, перед політично зацікавленої берлінської публікою та місцевими журналістами, небайдужими до Росії, стояв нелегкий вибір. Респектабельний Німецько-російський форум нагороджував у фешенебельному готелі Adlon премією імені доктора Гааза відомого в минулому німецького тележурналіста, колишнього кореспондента телеканалу ARD в Москві Фріца Пляйтгена (Fritz Pleitgen). В актовому ж залі Європейської школи менеджменту і технологій (ESMT) в той же самий час читав лекцію Михайло Ходорковський.

Збіг, зрозуміло, чисто випадкове. Але в актовій залі ESMT кореспондент DW помітив тільки одну телекамеру, причому, знімальну групу надіслав німецький російськомовний телеканал RTVD. А ось на недолік публіки Михайло Ходорковський не міг поскаржитися. Причому, не тільки в самому залі. DW вела пряму трансляцію Facebook-Live, за якою стежили близько 70 тисяч осіб.

У Росії немає шляху поза Європи
Ходорковський любить бувати в Німеччині. Саме в Берлін під Різдво 2013 року — випущеного з в’язниці — доставив приватний літак, зафрахтований колишнім міністром закордонних справ Гансом-Дітріхом Геншером (Hans-Dietrich Genscher).

В цей день йому виповнилося б 90 років, нагадав Ходорковський і зазначив, що саме завдяки Геншеру він взагалі опинився на волі. Але справа не тільки в цьому. Німеччина, за його словами, була і залишається рушійною силою Європейського Союзу, а майбутнє Росії Ходорковський не бачить поза європейського контексту і простору. Тому й германо-російські відносини представляються йому ключовими. При цьому він має на увазі стосунки з Кремлем, а з російським суспільством.

Для Кремля, пояснив Ходорковський, монополізація контактів з Європою за типом «залізної завіси» було б найкращим рішенням, «оскільки загальноєвропейські цінності — верховенство права, підзвітність влади суспільству, демократія чужі його природу і становлять небезпеку для стабільності режиму».

Але сьогодні опустити таку завісу неможливо. «Саме тому, — переконаний Ходорковський, Кремль не залишить своїх спроб впливати на інші європейські країни шляхом пропаганди, втручання у вибори, підтримки радикальних сил і окремих політиків». Мета — послабити, а в ідеалі зруйнувати політичну та економічну єдність Європи, щоб зіштовхнути Росію з європейського шляху розвитку.

ТБ і «дебілізація» всієї країни
Протидіяти такій політики, відтворення авторитаризму повинно було б саме російське суспільство, але воно, зазначив Ходорковський, «слабо і вимушено перебуває поза політикою». Вимушено тому, пояснив він, що «Кремль категорично не схвалює будь-які непідконтрольні йому форми громадянської активності», а державне телебачення, за його словами, навмисно «дебилизирует населення», оскільки «людьми з міфологічними уявленнями про світ управляти набагато простіше».

Але ж є інтернет, заперечив ведучий вечора в ESMT, колишній посол США у ФРН Джон Корнблум, адже люди мають можливість отримувати правдиву інформацію. Так, погодився Ходорковський, у Росії у багатьох є доступ до інтернету, «але для того, щоб розібратися в інформації, потрібно мати не тільки доступ до неї, але і звичку, вміння працювати головою».

Натисніть на стрілку що б перейти до наступної сторінки

Оставить комментарий