Як держава потрапила у пастку Коломойського

0


«Прості клієнти «Приватбанку» не усвідомлюють, що відбулось, бо за них заступилась держава»

1 липня оприлюднять звіт про фінансовий стан націоналізованого «Приватбанку». До цього часу колишні акціонери установи Ігор Коломойський та Геннадій Боголюбов повинні провести реструктуризацію інсайдерського кредитного портфелю, а це 150 млрд грн. Саме такі зобов’язання вони брали на себе під час націоналізації найбільшого банку країни наприкінці минулого року. Також є персональна гарантія Коломойського щодо рефінансування перед Нацбанком, яку він тепер намагається розірвати через суд. Але вже зараз очевидно, що за час, що залишився до «дати Х», ніяку реструктуризацію провести не вдасться через небажання екс-власників. А відставка голови правління банку Олександра Шлапака та намагання команди Коломойського оскаржити націоналізацію «Приватбанку» в судах, схоже, переводить протистояння між державою та колишніми акціонерами в гарячу фазу.

В НБУ досить стримано прокоментували відставку Шлапака, який точно не мав наміру брати участь у подальшому конфлікті регулятора з Коломойським та Боголюбовим.

Олександр Шлапак очолював «Приватбанк» понад півроку (фото: espreso.tv)

«Олександр Шлапак очолив «Приватбанк» у складний для установи перехідний період після банкрутства і продемонстрував професіоналізм у стабілізації роботи банку, – запевнив в.о. голови НБУ Яків Смолій. – Він підтвердив надійність банку, забезпечивши його безперебійну операційну діяльність після переходу в державну власність, і завдяки цьому втримав довіру клієнтів».

Смолій додав, що головним завданням наступника Шлапака стануть розробка стратегії розвитку держбанку, підготовка до успішного входження в його капітал міжнародних стратегічних інвесторів протягом декількох років і продовження очищення банку від токсичних активів.

З останнім – головна проблема. Нагадаємо, що майже весь корпоративний кредитний портфель «Привату» Нацбанк вважає інсайдерським – тобто таким, що був розданий пов’язаним з акціонерами фірмам. Днями низьку якість кредитного портфелю підтвердив незалежний аудитор Ernst&Young. Відповідно до фінансової звітності установи станом на 31 грудня 2016 року, підтвердженої аудиторами, 2016-го резерв на знецінення кредитів юридичним особам було збільшено на 155,9 млрд грн.

Екс-акціонери, в свою чергу, запевняють, що збалансованість кредитного портфелю та якість застав були перевірені свого часу іншою аудиторською компанією — Pricewaterhouse Coopers. Але Нацбанк, на їхню думку, зробив все щодо штучного зниження капіталізації банку.

Розслідування телепрограми «Схеми» довело, що майже 100 млрд грн ще до націоналізації вивели колишні менеджери «Привату» на фірми-«пустушки», у яких навіть не можна знайти керівників. Коломойський особисто відреагував на це, заявивши, що в результаті цієї реструктуризації кредитного портфелю гроші нікуди не ділися, а залишились в банку. Більш того, фірми, про які йдеться в розслідуванні, за словами олігарха, обирались під наглядом НБУ і заступника голови регулятора Катерини Рожкової. Тож Коломойський вважає себе вільним від зобов’язань, бо, за його версією, реструктуризація, якої зараз вимагає НБУ, вже відбулася. В регуляторі ж цю «реструктуризацію» вважають фіктивною.

Відсутність будь-яких намагань колишніх акціонерів проводити реструктуризацію в заявлені строки тодішній голова НБУ Валерія Гонтарева констатувала ще в середині травня в інтерв’ю «Інтерфакс-Україна». «Не думаю, що такий портфель можна встигнути реструктуризувати за такий термін», – говорила Гонтарева, нагадуючи, що колишні власники «Приватбанку» вже брали на себе зобов’язання з реструктуризації портфеля в 2016 році й нічого не зробили. – Насправді гроші виведені, там нічого не було. Було зобов’язання реструктуризації, ось вони і робили вигляд, що їм треба було тягнути час, інакше вони не виконали б цієї програми».

Натисніть на стрілку що б перейти до наступної сторінки